29.10.2018

Oslava 100. výročí vzniku Československa v Hangáru 3

28 říjen 2018, významý den pro stát a všechny jeho občany. Připomínáme si založení Československého státu, osvobození českého a slovenského národa z područí C a K monarchie.
Významný víkend jsme v Hangáru 3 oslavili dnem otevřených dveří, kdy nás navštívilo skoro 1000 příznivců. Vstupné bylo symbolických 28 korun. Měli jsme připraveno mnoho novinek, artefakty z letounu B-24 Liberator, který byl sestřelen 22.2.1944 u obce Dubeč na jižním Plzeňsku, výstroj spojeneckých letců, výstavu o brigádním generálu Miroslavu Štanderovi a mnoho dalšího.

Navštívili nás také příbuzní Sgt. Karla Pavlíka, pilota 313 SQN RAF, který byl sestřelen 5.května 1942 během operace Circus 157. Jeho Spitfire se zabořil na úpatí vrchu Kemmel poblíž vesnice Dranouter v Belgii téměř 8m hluboko do belgického modrého mořského jílu. Byli jsme dojati, když se v naší výstavní místnosti objevily i části Pavlíkova Spitfiru Mk.Vb BM261 RY-L, na kterém zahynul......, ale také i kopie osobního deníku tohoto skvělého pilota a kreslíře všech známých malůvek na Spitfirech 313 SQN z jara 1942. Již teď můžeme slíbit, že panel s životopisem, artefakty a modelem jeho Spitfiru z posledního letu pro Vás připravíme ke zhlédnutí na květnovém dni otevřeného hangáru v následujícím roce.

Jsme velmi rádi, že si k nám nachází cestu stále více našich příznivců a přátel. To nejcennější je, že se vracejí jednotlivci i celé rodiny s dětmi.

Vše co děláme, děláme rádi.....