Paul Kirkham


30. dubna 1945 stroje P-47D Thunderbolt 362. stíhací skupiny letěly na volný lov - útoky na pozemní komunikace v západních Čechách. Okolo 12.45 hod. tříčlenný roj vedený poručíkem Virgil Paul Kirghamem na Thunerboltu 44-89700  E4-K  pojmenovaném "Lady Jo-Ann II", objevil kolonu německých vozů na silnici mezi Trhanovem a Klenčím pod Čerchovem. Kirkgham ihned provedl zteč na tuto kolonu. Jeho Thunderbolt byl zasažen protiletadlovou palbou, nebo pilot nezvládl prudký útok. Dle výpovědi 2./Lt Hollanda letoun zachytil během nízkého průletu levým křídlem o vrcholek stromu. Těžký stroj narazil ve vysoké rychlosti do lesa na jihozápadním svahu Draženovské hory, necelý kilometr od Trhanova. Za zmínku ovšem stojí i dodnes zachovaná panceřová deska , která byla umístěna za pilotní sedačkou a na které je zřetelný průstřel v úrovni hlavy. Je tedy možné, že pilot byl během útoku zasažen.

Podle kroniky obce Újezd letadlo přerazilo stromy v délce 100 m a šířce 8 m. Výbuchem uletěl motor, letadlo bylo rozmetáno po okolí,pilot okamžitě zahynul.

Ostatky pilota byly pohřbeny na místě havárie. Koncem května 1945 byl exhumován, tělo identifikováno a odvezeno do Bavorska na spojenecký hřbitov.

Poblíž místa havárie je zbudován pomníček  posledního amerického letce, který položil svůj život na našem území. Pomník byl pravděpodobně vybudován po únoru 1948 a nápis na něm je "politicky korektní" -je to pomník Nadp. Pavla Kirkhama. Další podrobnosti nejsou uvedeny.

 

Virgilovi přichystal život smutný konec. Byl posledním americkým letcem, který při plnění bojového úkolu zahynul nad Evropou. To ale nebylo všechno. Jeho třiaosmdesátá bojová mise nad Trhanovem měla být i jeho poslední před nástupem dovolené. Pro jeho 362. Fighter Group to byly zároveň poslední hodiny bojových operací nad Evropou, neboť prvního května jednotka oficiálně ukončila své působení na evropském válčišti. Smůla je slabé slovo. To byl osud.

 

Zdroj: www.leteckabadatelna.cz