11.05.2018

Hangár 3, Plzeň Líně 6.května 2018

Krásný a slunečný den, který voněl šeříky, stejně jako 6.května 1945.
Už uběhlo mnoho času od konce války a mezi námi je stále méně žijících pamětníků a přímých účastníků bojů, pilotů, tankistů, dělostřelců, pěšáků, námořníků. O to více je důležité si připomínat, že tito lidé nám přinesli svobodu a je jedno, zda bojovali na východě, na západě v Africe…

Dnešní den otevřeného muzea Hangár 3, byl vyjímečný tím, že jsme slavnostně otevřeli novou expozici, věnovanou 100 letům plzeňského letectví, plzeňským rodákům bojujícím v řadách RAF, letecké válce nad plzeňskem a taktéž pilotům 5. stíhacího leteckého pluku a jeho činnosti. Expozici slavnostně odhalil pan Kural, jehož strýcem byl slavný pilot Karel Pošta. Navštívili nás starostové okolních obcí. Vzácnou návštěvu plk. Švarce a plk. Dubce přivezla dcera generála Irwinga Iveta. Plk. Švarc je náš příznivce a vždy se živě zajímá o novinky v hangáru. V hangáru je instalováno křídlo z Avie B 33, jako vzpomínka na piloty 45. dělostřeleckého pluku. Další novinkou jsou historické motory a MIG 21 PF 1311, zapůjčený z leteckého muzea Zruč.

Zájem byl obrovský a Hangár 3 navšívilo takřka 1000 zájemců o letectví a historii. Všíchni si užili naše tradiční prohlídky s výkladem, praktickou ukázku funkce podvozku a klapek Pilatusu, expozici o filmu Nebeští jezdci, odlet a přílet Harvardu na pietní akci na Karlově u příležitosti odhalení pomníku plzeňákům létajícím v řadách RAF.

Dnešní den byl skvělou propagací letectví a připomínkou historie.