11.05.2022

Slavnosti svobody 2022

8. května 2022 jsme si připoměli 77 let od konce 2. světové války v Evropě. Války která stála desetimilióny životů, totálně zničené země a neuvěřitelné utrpení.
V sobotu 7. května 2022 jsme během dne otevřeného muzea Hangáru 3 uvítali během dopoledne a odpoledne přes tisíc návštěvníků. Mimo nových expozic v muzeu, jsme mohli nabídnou tábor US.ARMY s Jeepy a Dodge našich kamarádů a stan RAF Dana Švece, člověka který pro připomínání našich letců v RAF dělá mnohé a má naši úctu a obdiv. Do programu jsme také zařadili trocha z údržby letounů – funkce podvozku a mechanizace křídla Harvardu Mk.II s detailním výkladem a taktéž prezentaci motorové zkoušky Pilatusu P2.

Nedělní sváteční ráno bylo krásné – tedy pro ty, kteří vstávali před 7 hodinou ranní. V hangáru 3 na letišti v Plzni Líních byly připraveny 3 letouny – Boeing Stearman, Stinson Reliant V 77 a Hawker Hurricane Mk.IIc zapůjčený z našeho sesterského muzea na letišti Točná. Náš pozemní sled v podání dvou Jeepů byl připraven do konvoje a oba Jeepy dojely na náměstí ve společnosti kluků od 16 divize. Byla to pro nás velká čest.

Letová sekce odvedla svou část velmi dobře a Hawker Hurricane zaduněl nad Plzní v okamžiku, kdy všechny vozy konvoje dojely na náměstí.

Letošní Slavnosti svobody byly famózní, nejen účastí veřejnosti, ale i množstvím historické techniky v ulicích Plzně.

Máme velkou radost, že naše děti přebírají štafetu a v dobových uniformách a technice připomínají události z doby, kdy jejich prarodiče byli v kolébce.

Děkujeme všem, kteří nás navštívili a přišli do ulic oslavit dobu, která nám přinesla svobodu, která se tak lehce ztrácí