Den otevřeného Hangáru opět přilákal stovky návštěvníků

Den otevřeného Hangáru opět přilákal stovky návštěvníků

Letošní prázdninový Den otevřeného Hangáru se nesl ve znamení oficiálního představení naší novinky, legendárního stíhacího letounu P-51D Mustang "Little Rebel".

Hangár 3 se 12. srpna 2023 otevře pro veřejnost

Hangár 3 se 12. srpna 2023 otevře pro veřejnost

V sobotu 12. srpna 2023 Vás srdečně zveme na prázdninový Den otevřeného Hangáru 3 na letišti v Plzni Líních.

Slavnosti svobody 2023

Slavnosti svobody 2023

Tento víkend začal již před koncem loňského roku na koordinační schůzce organizátorů Slavností svobody a historických spolků dotazem plzeňské radnice, zda a jakým způsobem budeme schopni zabezpečit leteckou část Slavností svobody 2023. Odpověď zněla “ano” a i s jedním velkým překvapením... Od té doby jsme vše směřovali k tomu, abychom se důstojným způsobem podíleli na oslavách vítězství. Příprava letecké části probíhala ve spolupráci s USAF a AČR, což byla zajímavá zkušenost a výsledek byl napr

Sezóna leteckých akcí 2023

Sezóna leteckých akcí 2023

Sezóna leteckých akcí se nezadržitelně blíží, a tak Vám přinášíme seznam potvrzených akcí, kterých se zúčastní naše letouny, případně naše pozemní technika.

Návštěva SM-ČMS SDH Klenčí pod Čerchovem

Návštěva SM-ČMS SDH Klenčí pod Čerchovem

Dnes jsme měli v Hangáru 3 velmi milou návštěvu z SM-ČMS SDH Klenčí pod Čerchovem. Pro rodinné příslušníky a jejich děti jsme připravili bohatý program, ve kterém jsme představili naše letadla a návštěva se dozvěděla se i o tom, jak vznikl náš hangár a samotné letiště. Všichni si návštěvu v hangáru užily. Děkujem všem, kteří se na dnešní návštěvě podíleli!

Den otevřeného letiště

Den otevřeného letiště

Letiště Plzeň Líně 4.2.2023

4.2.2023 se všichni probudili do krásného dne bez deště, sněhu a silného větru, které nás provázely ve dnech předchozích.

Den otevřeného letiště byl z hlediska morální podpory snahy o zachování letiště Plzeň - Líně důležitý.

Návštěvnost předčila očekávání a dle našeho střízlivého odhadu (po zkušenosti s mnoha velkými akcemi na letišti) přišlo okolo 15 000 občanů okolních obcí, příznivců letiště-lidí, kteří zde sloužili, pracovali a kteří zde nechali kus života.

Dorazil také ministr dopravy pan Kupka s doprovodem, kterému patří dík za odvahu a trpělivost vysvětlovat, proč by právě toto krásné letiště mělo ustoupit projektu, jehož význam nikdo nerozporuje. Ovšem nikomu není úplně jasné, proč by letiště nemohlo koexistovat s továrnou, když je v prostorách letiště místo pro oba subjekty. Je nutno říci, že diskuse se zástupci vlády – jak s občany, tak uzavřená v prostorách muzea Hangár 3, které provozuje spolek Classic Trainers, byla korektní a konstruktivní.

Závěrem bych se rád zamyslel nad budoucností, zejména pod dojmem z dnešního hlasování o změnách ZUR na zasedání Zastupitelstva Plzeňského kraje.

Všichni napříč politickým spektrem na všech úrovních slibují, že v případě zrušení letiště dojde k přesunutí aktivit na nové místo. To se také samozřejmě týká muzea Hangár 3, které je jedinečné svého druhu v České republice. Koncepce centra pro vzdělávání, připomínání historie plzeňského letectví, boje československých pilotů za naši svobodu, historie letecké války nad Plzní a západními Čechami, poválečné historie vojenského letectví, ale zejména provozem, údržbou, restaurováním unikátních originálních letounů, které jsou všechny letuschopné, nemá v ČR alternativu (samozřejmě je zde krásné muzeum v Mladé Boleslavi, které je ale zaměřeno na jinou epochu).

Jsme tu pro Vás už mnoho let a nechceme, aby někdo vymazal práci mnoha lidí, kteří vše dělají s nadšením, ve svém volném čase a zadarmo pro příští generace.

Věříme, že slovo vlády, kraje a města platí a můžeme se o ně opřít. Vše zaznělo veřejně na mnoha úrovních.

Děkujeme všem za podporu a těšíme se na Vás během Slavností svobody, kdy konečně představíme tolik očekávanou novinku na západočeském nebi.

Zústaňte s námi, stále tu jsme a budeme!

Letu zdar!

Jiří Horák
Předseda spolku Classic Trainers

Den otevřených Hangárů v Líních

Den otevřených Hangárů v Líních

V sobotu 4. února se v čase od 12:30 do 17:00 se na letišti v Líních otevřou hangáry.
Spatříte soudobé vrtulové letouny a dokonce proudový bitevník L-39. Před hangárem 3 najdete stíhačku MiG-21 a uvnitř letecké muzeum s českými i zahraničními historickými letouny.
Od 14:30 do 15:00 můžete společně s námi vyjádřit nesouhlas s vybudováním Gigafactory účastí v živém hadovi a podpořit tak záchranu letiště, o jehož osudu zatím není definitivně rozhodnuto.
Příjezd autem bude možný přes brány v Červeném Újezdě i v Nové Vsi. Parkování v areálu letiště.

PF2023

PF2023

Děkujeme všem za přízeň a spolupráci. Přejeme krásné Vánoční svátky a vše nejlepší v novém roce 2023

Hangár 3 se 26.listopadu 2022 otevře pro veřejnost

Hangár 3 se 26.listopadu 2022 otevře pro veřejnost

Pro četné dotazy k návštěvě našeho Muzea, letos ještě jednou otevřeme pro veřejnost!

Hangár 3 se 17.září 2022 otevře pro veřejnost

Hangár 3 se 17.září 2022 otevře pro veřejnost

V sobotu 17. září 2022 na Den československého letectva se Muzeum v Hangáru 3 na letišti v Plzni Líních otevře pro veřejnost.

Návštěva leteckých modelářů

Návštěva leteckých modelářů

Dnes jsme měli v Hangáru 3 návštěvu z letního tábora RC leteckych modelářů z LMK HOLÝŠOV. Mladí modeláři si s velkým zájmem prohlédli naše letuschopné historické letouny. V muzejní výstavní místnosti se dozvěděli spoustu informací o více než 110 let trvající historii plzeňského létání a událostmi které jsou těsně spjaté s Plzní a jejím okolím za druhé světové války.

Rampír - Letectvo v obrazech

Rampír - Letectvo v obrazech

Pro Classic Trainers děním nabité dny. Jelikož jsme se tak trochu podíleli na vernisáži výstavy “Letectvo v obrazech” Pavla Rampíra, bylo nutno dopravit rekvizity a techniku na místo činu.