17.06.2019

5. výročí přeletu Spitfire nad Prahou

17. červen roku 2014 – den, který si budu navždy pamatovat. Bylo to zakončení projektu letu Spitfiru nad Prahou, který zabral několik měsíců mého života. Nikdy jsem toho času nelitoval, protože to byla práce, které měla hlubší smysl.
Celý projekt byl úžasnou zkušeností a spoluprací s mnoha skvělými lidmi, plný pochopení a podpory „naší věci“. Bez této vzácné kombinace, zarputilost, nadšení a mnohdy osobní statečnosti všech zúčastněných by se Spitfire nikdy nemohl nad centrem Prahy objevit. Bylo to od roku 1945 poprvé a asi bohužel i naposledy. Legislativa a regulace v dnešním dokonalém moderním světě jsou neúprosné a podobným nápadům nepřející.
 
 
17. červen 2014 byl den, kdy se českoslovenští letci konečně dočkali důstojného pomníku na území své vlasti, pro kterou bojovali, umírali, šťastni se do ní vraceli, aby jí opět narychlo opouštěli, nebo byli zavíráni do komunistických kriminálů a lágrů. Pomník byl odhalen Sirem Nicholasem Soamesem MP, vnukem Winstona Churchila.
 
Za tuto práci se mě a mé ženě dostalo ocenění přímo od RAF Cheif of the Air Staff, Air Chief Marshala Sira Andrewa Pulforda KCB CBE ADC v RAF clubu na Piccadily V Londýně.
 
Chtěl bych ještě jednou poděkovat všem lidem, kteří s námi spolupracovali na projektu, zejména bych vzpomenul Její Excelenci Jan Thompson, plukovníka Andrewa Shepherda, Euana Edwortthyho a všechny příslušníky britské komunity v České republice, Brigádnímu generálovi Liboru Štefánikovi, Josefu Radovi, Vladimíru Soldánovi, Stephenu Steadovi, Vladimírovi Boháčovi a nejvíce mé rodině, bez jejíhož pochopení by to prostě nebylo možné.
 
Jirka Horák – Classic Trainers