Narodil se 5.10.1918 v Praze. Navštěvoval obecnou školu, měšt'anku a grafickou školu. V roce 1936 vstoupil do Školy leteckého dorostu Prostějov. Létal zde na všech cvičných letadlech a nakonec na Avii 122 a Avii 534. Po absolvování učiliště v roce 1938 nastoupil k Leteckému pluku č.4, odloučená perut' Pardubice, kde sloužil Československé republice až do okupace v březnu 1939. Přes Polsko odešel do Francie, kde létal na letadlech Bloch (tento typ byl ještě z 1. světové války), Morane, Curtiss, Dewoitine. Při jednom z letů byl sestřelen. Při nouzovém přistávání utrpěl zranění páteře. Po porážce Francie ještě v sádrovém krunýři odplul do Velké Británie. Zde byl zařazen k 312. československé stíhací peruti,  později přešel k 68. noční stíhací peruti. Celou válku létal jako stíhací pilot na strojích Hurricane, Spitfire a Mosquito.
Bristol Beaufighter Mk.VIF V8592 N-WM se kterým létal u 68 perutě F/O Miroslav Štandera.
 
Po válce sloužil v československém letectvu na letišti Plzeň-Bory a v Trenčíně. V roce 1948 byl propuštěn z letectva. Pracoval v Kovošrotu. Když pro něho přišli agenti STB, měl štěstí, že nebyl doma a soused a hostinský jej varovali. Hostinský ho ještě před cestou pohostil. Společně usoudili, že agenti se nevrátí tak rychle, aby mu překazili poslední oběd v Čechách. Odešel v noci přes hranici do NSR a dále do Velké Británie, kde vstoupil opět do britského letectva a zde létal až do roku 1955.
Po odchodu z letectva pracoval jako stříbrotepec. V roce 1983 odešel do důchodu a přestěhoval se do Bavorska. Do České republiky se vrátil v roce 1994. Zapojil se do práce ve výboru Svazu letců ČR, pobočka Plzeň, v Československé obci legionářské a často navštěvuje Aeroklub Plzeň-Letkov
Generál Štandera je čestným občanem města Plzně.
 
Miroslav Štandera u 312 perutě v kokpitu Hurricanu Z2836 P-DU