10.06.2015

AP Pardubice 2015

Horký víkend 6-7.června 2015 a 25-pátý ročník Aviatické pouti. Letos jsme se účastnili s Boeingem Stearman v barvách RAF - 31.EFTS v De Wintonu, nově v skupině s DH-82 Tiger Moth Davida Potužníka, Spitfirem Mk.16 a Jakem 3 našeho kamaráda Stephena Steada – vcelku slušná sestava.

Horký víkend 6-7.června 2015 a 25-pátý ročník Aviatické pouti. Letos jsme se účastnili s Boeingem Stearman v barvách RAF - 31.EFTS v De Wintonu, nově v skupině s DH-82 Tiger Moth Davida Potužníka, Spitfirem Mk.16 a Jakem 3 našeho kamaráda Stephena Steada – vcelku slušná sestava. Spitfire pilotoval již tradičně Dan Griffith.

Celá akce přesunu začala ve čtvrtek 4.6 zalétáním Stearmanu po instalaci odlehčovací plošky na pravém křidélku a dalších drobných úpravách po roční prohlídce. Vše proběhlo na jedničku a nic nebránilo přeletu na letiště Točná v odpoledním horkém vzduchu. Po vřelém uvítání jsme uklidili éro do hangáru točenského muzea, kde strávilo noc s Electrou , Avií BH-1 a BH-5. Musím říci, že to Stearmanu ve společnosti dam velmi slušelo.

Nutno podotknout, že Jak trochu stávkoval, ale díky šikovnosti našich mechaniků Honzy Adlera a Jirky Bečváře se Steve nakonec dostal s takřka dvoudenním zpožděním v sobotu ráno do Pardubic.

V pátek odpoledne jsme se setkali s mým kamarádem Davidem Potužníkem, který přiletěl z Berlína Tiger Mothem a začali jsme nacvičovat naše vystoupení na AP 2015. V odpoledním vedru nejdříve na zemi a pak konečně ve vzduchu. Obecenstvo a porotu zároveň, tvořili kluci z Točné a náš fotograf Michal Krechowski. Během nácviku jsme se krásně ochladili - není nad to mít před sebou větrák o průměru takřka 2.5 metru. Naše nové vystoupení si sice vyžádalo drobné úpravy – vzhledem k rozdílným charakteristikám obou letadel, ale nakonec jsme sklidili pochvalu od všech přihlížejících – prostě dva žluté dvouplošníky v barvách RAF miluje každý!

Navečer jsme se vydali ve skupině na krásný přelet do Pardubic , během kterého Michal nafotil Tiger Moth nad úchvatnou českou krajinou v neuvěřitelném podvečerním světle. Přelet jsme využili k dalšímu ověřování možností obou strojů při letu ve skupině, hlavně z důvodu celkově nižších rychlostí Tiger Mothu.

Oba horké dny v Pardubicích jsme si díky organizátorům a také díky společnosti Kooperativa náramně užili a celý tým odvedl vynikající práci při létání ukázek , reprezentaci během autogramiád a setkáních s našimi příznivci u letadel. Na hangár párty jsme opět potkali spoustu kamarádů a příjemných lidí od letadel a jako vždy bylo o čem diskutovat až do pozdního večera.

Letošní ročník, byl z našeho pohledu zatím nejvydařenější a tým Aviatické pouti si na příští rok nasadil laťku hodně vysoko.

Nedělní návrat vypadal díky silné bouřkové činnosti zpočátku dramaticky, ale nakonec se nám povedlo zvolit správnou variantu. Spitfire, Jak a Stearaman se vrátili do svého domovského hangáru v Líních a David zamířil do Kbel, kde bude jeho Tiger Moth čekat na další vystoupení, tentokráte solo. Cestou jsme se Stearmanem záměrně odchýlili z trati, připojili jsme se náhodně ke skupině

příbramských trenérů a pozdravili naše kamarády na Točné, kteří jako by na nás čekali sedíc u Electry uprostřed plochy........

Závěrem děkuji celému týmu Classic Trainers a Classic Air Displays

Dan Griffith Spitfire Mk.16
Stephen Stead Jak 3
David Potužník DH-82 Tiger Moth
Michal Krechowski – web, foto a logistická podpora
Jiří Bečvář a Honza Adler mechanici - bez kterých by to nešlo
František – prodej samolepek
Klukům z leteckého muzea Točná
a našim trpělivým manželkám a milenkám

Jirka Boeing B 75N1 Stearman

FOTOGALERIE