05.06.2016

Ohlédnutí za 26. Aviatickou poutí v Pardubicích

Letošní ročník Aviatické pouti byl v mnoha ohledech pro tým Classic Trainers vyjímečný...

Ve velmi silné konkurenci jsme se účastnili ve spolupráci s Classic Aircraft Displays s pěti letadly, což je známka toho, že cesta kterou jsme nastoupili před několika lety je správná. Čtyři letouny, Spitfire, Jak 3, Harvard a Stearman byly předvedeny ve vzduchu a krásný Sokol M1C na statické ukázce.

Přípravy na prestižní letecký den jako je Aviatická pouť v Pardubicích probíhají vždy důkladně a nic není možno nechat náhodě. Diváci vidí většinou piloty, ale veledůležitý je tým, který se stará o logistiku a o letadla. Nemáme zázemí jako Red Bull nebo velká muzea, ale musím říci, že o to více je každý překvapen s jakou profesionalitou, pohodou a v přátelské atmosféře celý tým funguje. Dokonce jsme se setkali s uznáním od britských kamarádů, že máme to co se na ostrově a obecně v západní Evropě dávno vytratilo – nadšení pro věc.

Když jsme jeli v pátek ráno do Líní, počasí nám dělalo trochu vrásky. Ono je jiné letět na výlet s Cirrusem plným obrazovek a jiných vymožeností a 73 let starým veteránem mnohdy jenom s mapou a hodinkami – i když je to certifikovaná časomíra . Člověk se musí prostě vrátit ke kořenům aviatiky a je to skvělé! Zejména dvouplošníky s otevřenou kabinou jsou velká výzva.
Takovéto lety vyžadují důkladnou přípravu jak trati tak stroje. Vždy se smíchem říkám, že 1 hodina letu veteránem je zhruba 6 hodin práce na zemi a věřte, že to je svatá pravda.

Po příjezdu do Hangáru 3 v Líních jsme začali plánovat, doplňovat olej, palivo a zároveň také nakládat vše nezbytné pro letadla. Materiál zaplnil 2 velké kombíky.

První opustily Líně rychlé stroje Spitfire se Steavem Steadem za řízením a Jak 3 pilotovaný Williamem Greenwoodem. V Jaku se svezl i náš fotograf a webmaster Michal Krechowski. Stearman pilotovaný Olgou Benešovou odletěl následován Sokolem M1C, který osedlal Dušan Skála, náš Hangarkeeper a bývalý inspektor techniky pilotáže 5.slp.

Chtěl bych se zastavit u Stearmanu, protože Olga je jediná pilotka létající tento dvouplošník v Čechách a jedna z mála v Evropě. Letošní let do Pardubic byl její premiérou a vše zvládla na jedničku. Ženský element je na poli létání s „warbirdy“ poměrně málo častý a o to více jsme hrdí, že máme ve svém středu hned dvě pilotky.

Všechno ztichlo a já jsem zůstal s Harvardem a naším šéfmechanikem Martinem Suchým před zavřeným hangárem – Clear Prop! a Pratt and Whitney R 1340 se v oblaku modrého kouře probudil k životu. Martin osedlal vůz s materiálem a já Harvard.
Cestou prověřilo počasí mě i Harvard, proletěli jsme několik dešťových přeháněk s viditelností cca 5km, čas i kurz seděl a před Řevnicemi opět nastalo pěkné počasí. Pozdrav na Točné v Čáslavi a poté přistání v Pardubicích.

Letecký den se vydařil, jenom v sobotu odpoledne nás potrápilo počasí, které doslova spláchlo vše co bylo na letové stojánce. Ze stejného důvodu se také neodlétal celý program.

Páteční a sobotní večer byl ve znamení setkání s přáteli a letci, které je vždy velmi příjemné.

V neděli se dolétal celý program a zde se zastavím u druhé události, která byla spolu s letem Stearmanu se ženou za řízením milníkem pro Classic Trainers. Radim Vojta se jako první čech po dlouhé době přeškolil dopoledne na Spitfire. Všichni z obou událostí máme velkou radost.

Návrat proběhl bez význačných událostí a všichni zůčastnění byli po návratu do Hangáru 3 v Líních opět od oleje, což je věc, která patří do života pilotů a lidí starajících se o veterány.

Na závěr bych chtěl poděkovat všem lidem z Classic Trainers a taktéž organizátorům Aviatické pouti 2016. Těšíme se na další ročník, třeba s překvapením!

Jirka

 

FOTOGALERIE