05.06.2018

Aviatická pouť Pardubice 2018

Letošní Aviatická pouť v Pardubicích byla ve znamení oslavy sta let československého letectví...
Náš spolek tento ročník zastupoval v Balboo ukázce Harvard, historii českého letectví obohacoval na statice Dušanův vzorně udržovaný a jeden z pouhých tří na světě letuschopných Sokol M1D a letové ukázky opět bravurně předváděl Stevův Spitfire a letos premiérově Bucker Bu-133C Jungmeister.

V průběhu leteckého dne byla slavnostně pokřtěna nová kniha historika Zdeňka Hurta „Zachované Spitfiry“, což je nádherné a unikátní dílo o všech dochovaných legendárních letounech Spitfire po celém světě, ať už letových, či muzejních, s důrazem na jejich nesmazatelnou českou stopu.

V knize samozřejmě nemůže chybět i několik stran podrobného životopisu o v současnosti snad nejznámnějším předváděcím Spitfiru na Evropském kontinentě, Stevovu TE184 doplněnou i o bohatou fotografickou přílohu jeho „dvorního fotografa“ Michala Krechowského z Classic Trainers. Několik knih se v sobotním odpoledni dokonce „svezlo“ přímo v útrobách Spitfiru TE184. Těchto pár kousků získalo neocenitelnou hodnotu doloženou vlastnoručním podpisovým certifikátem pilota a majitele TE184 Steva Steada a skvělého britského display pilota Dana Griffitha.

Cestou zpět do Plzně jsme si ještě udělali malou radost a pozdravili průlety kamarády v Podhořanech a Čáslavi.

A protože to bylo poprvé, kdy se spolu sešla skupinka Sokol - Harvard, bylo třeba nafotit i pár fotek na památku. Nedělní prosluněný podvečer k tomu přímo vybízel a podtrhl tak další podařený letecký den a víkend u Classic Trainers.