06.02.2023

Den otevřeného letiště

Letiště Plzeň Líně 4.2.2023

4.2.2023 se všichni probudili do krásného dne bez deště, sněhu a silného větru, které nás provázely ve dnech předchozích.

Den otevřeného letiště byl z hlediska morální podpory snahy o zachování letiště Plzeň - Líně důležitý.

Návštěvnost předčila očekávání a dle našeho střízlivého odhadu (po zkušenosti s mnoha velkými akcemi na letišti) přišlo okolo 15 000 občanů okolních obcí, příznivců letiště-lidí, kteří zde sloužili, pracovali a kteří zde nechali kus života.

Dorazil také ministr dopravy pan Kupka s doprovodem, kterému patří dík za odvahu a trpělivost vysvětlovat, proč by právě toto krásné letiště mělo ustoupit projektu, jehož význam nikdo nerozporuje. Ovšem nikomu není úplně jasné, proč by letiště nemohlo koexistovat s továrnou, když je v prostorách letiště místo pro oba subjekty. Je nutno říci, že diskuse se zástupci vlády – jak s občany, tak uzavřená v prostorách muzea Hangár 3, které provozuje spolek Classic Trainers, byla korektní a konstruktivní.

Závěrem bych se rád zamyslel nad budoucností, zejména pod dojmem z dnešního hlasování o změnách ZUR na zasedání Zastupitelstva Plzeňského kraje.

Všichni napříč politickým spektrem na všech úrovních slibují, že v případě zrušení letiště dojde k přesunutí aktivit na nové místo. To se také samozřejmě týká muzea Hangár 3, které je jedinečné svého druhu v České republice. Koncepce centra pro vzdělávání, připomínání historie plzeňského letectví, boje československých pilotů za naši svobodu, historie letecké války nad Plzní a západními Čechami, poválečné historie vojenského letectví, ale zejména provozem, údržbou, restaurováním unikátních originálních letounů, které jsou všechny letuschopné, nemá v ČR alternativu (samozřejmě je zde krásné muzeum v Mladé Boleslavi, které je ale zaměřeno na jinou epochu).

Jsme tu pro Vás už mnoho let a nechceme, aby někdo vymazal práci mnoha lidí, kteří vše dělají s nadšením, ve svém volném čase a zadarmo pro příští generace.

Věříme, že slovo vlády, kraje a města platí a můžeme se o ně opřít. Vše zaznělo veřejně na mnoha úrovních.

Děkujeme všem za podporu a těšíme se na Vás během Slavností svobody, kdy konečně představíme tolik očekávanou novinku na západočeském nebi.

Zústaňte s námi, stále tu jsme a budeme!

Letu zdar!

Jiří Horák
Předseda spolku Classic Trainers