12.09.2018

Letecký den Plzeň 2018 - Pokračování slavné tradice

Letošní rok je v mnohém významný jak pro republiku, tak pro letectví. Aviatika v Plzni má silné kořeny a tato tradice je stará vlastně více než 100 let. Dalo by se vlastně říci, že plzeňské letectví, patří do kolébky letectví československého.
Když jsme se na podzim roku 2017 v Classic Trainers společně s vedením Aeroklubu Bory zamýšleli, zda pokračovat v  přerušené tradici leteckých dní v Plzni – poslední jsme pořádali v roce 2012,  vyvstalo  mnoho otazníků. Nakonec zvítězil zápal pro věc a touha pokračovat v něčem, co má historii a smysl.
 
Během příprav jsme narazili na mnoho překážek a i na nečekaný „zájem“ konkurence, která nezahálela a snažila se nám přípravy všemožně znepříjemnit. Nevíme, co bylo hnacím motorem těchto snah, protože letecký den v Plzni Líních je pro lidi a o lidech. Nesnažíme se konkurovat a soutěžit s někým jiným a vlastně to nemáme ani zapotřebí, protože věci děláme prostě jinak.
 
Letošní ročník byl vpodstatě nový start , který provázela obrovská snaha všech organizátorů o to, aby se letecký den povedl a zážitek, který si návštěvníci odnesou byl pozitivní, chceme aby se lidé do Líní rádi znovu vrátili. Program a celou choreografii jsme postavili na našich letitých zkušenostech – sami létáme na mnoha leteckých dnech doma i v zahraničí a vždy si všímáme toho co se organizátorům povedlo a čeho bychom se opravdu rádi vyvarovali. Podle prvních ohlasů a obrovského množství děkovných zpráv se to zdařilo a my z toho máme obrovskou radost. Je nutno také zmínit, že většinu vystoupení zajistili členové a piloti Aeroklubu Bory, Classic Trainers, které doplnili naši hosté, piloti z celé České republiky, Francie, Rakouska a Německa. S pořadatelskou službou nám nezištně pomohli modeláři z Kaznějova a Zbůchu.
 
Vážíme si toho, že jsme obdrželi mnoho konstruktivních připomínek od našich návštěvníků a fandů, co zlepšit a udělat jinak. Všechny připomínky máme seřazené podle oblastí, kterých se týkaly a budou v příštím ročníku zohledněny. Zpětná vazba je pro nás velmi důležitá. Vše děláme pro to, aby z výsledného produktu měli radost obě strany, návštěvníci i organizátoři. Výtěžek z akce jde zpět na podporu provozu historických letounů, provoz muzea Hangár 3 a parašutistického sportu, ne soukromému subjektu.
 
Na závěr bychom chtěli poděkovat všem lidem z Aeroklubu Bory, Classic Trainers a Plane Station, kteří se na přípravách podíleli, sponzorům a těm, kteří nás podpořili. Letošní ročník byl financován pouze z privátních zdrojů a my doufáme, že jsme město Plzeň, se kterým dlouhodobě spolupracujeme a Plzeňský kraj přesvědčili, že to myslíme vážně a umíme uspořádat pro plzeňáky a návštěvníky z celé republiky akci, která může směle konkurovat tomu nejlepšímu nejen v domácím, ale i v evropském měřítku.
 
Ještě jednou díky všem, kteří navštívili letošní ročník Leteckého dne Plzeň 2018 a těšíme se za rok !!!