05.08.2019

Léto létání

Obyvatelé Plzně v pátek zaznamenali nevšední podívanou doprovázenou duněním čtyř motorů Pratt and Whitney nad Plzní a okolím.
V rámci našeho létání a procvičování skupinových letů Electry s Harvardy jsme se rozhodli provést let nad Plzní přesně ve směru,  ze kterého probíhaly nálety na Škodovku.
 
Počasí bylo krásné a sešlo se nám mnoho kladných ohlasů na naše „mávání vlajkou“ nad Plzní. Zabili jsme dvě mouchy jednou ranou, protože jsme zároveň pilovali naší unikátní skupinu Electry a dvou Harvardů.
 
Den před touto událostí jsme nafotili Pilatus, který je konečně v plné síle a dokončili jsme tak práci rozdělanou skoro čtyři léta. Radim zářil jak měsíček v úplňku, což bylo znamení,  že fotky se povedly a ještě u toho bylo hodně zábavy a precizního létání. Jako fotolodˇ posloužil Harvard ve zbarvení RAF, což se ukázalo jako další výzva, protože díky perfektní kamufláži není jednoduché jej spatřit proti zemi. V pilotní kabině Harvardu byla již tradiční sestava umělců Horác – Krechi. Zkoušeli jsme také novinku – kameru umístěnou na pitotce směrem dolů.
 
Tento nápad se ukázal být skvělý a záběry jsou fantastické. Jejich pořízení ovšem vyžaduje precizní pilotáž obou letadel v těsné skupině zvané „žebřík“.
V pátek a sobotu jsme se vystřídali a fotolodí se stal Harvard Točenský a točili a fotili jsme Electru a plzeňský Harvard.
Focení jsme využili k výcviku létání skupin a přistání ve dvojici v těsné skupině.
 
Mezi focením a létáním jsme samozřejmě museli zajet na zmrzlinu do Dobřan a klábosili jsme u kávy a skvělých pochutin od našich drahých poloviček, které se také činily a sedlaly historické stroje. V pátek nás opustil Štefan se Spitfirem směr SIAF, aby se v neděli bezpečně vrátil v podvečerních hodinách.
 
Dolétáno, kupodivu jsme nezahynuli na otravu CO2. Jediné, co nás trochu děsilo byly obrovské plochy lesů zničených kůrovcem a ani při detailním zkoumání fotografií jsme neviděli nikoho připoutaného ke stromům, které musí hospodáři vykácet.

Fotogalerie Harvard

Fotogalerie Electra

Fotogalerie Pilatus