09.09.2015

Podzimní Air Show

Předposlední srpnový víkend přinesl po letní pauze pokračování leteckých dní...

Jakýmsi rozjezdem byla sobota 22.8., kdy jsme se s Jakem-3 v pilotáži Radima zúčastnili slavnosti založení obce Dnešice, odkud pocházel slavný československý letec Václav Jícha. Několik průletů při dni otevřených dveří ve Staňkově a závěrečný nácvik akrobacie nad letištěm Líně podzimní rozjezd uzavřel. Další víkend jsme se zúčastnili hned se dvěmi letouny leteckého dne v Chrudimi, kde si svojí premiéru jako akrobatický display pilot odbyl Víťa Ženíšek na Z-526. Hned napoprvé svým výkonem zaujal, neboť mu Honza Rudzynskij nabídl (a zahájil) přeškolení na Bucker a v případě úspěšného zvládnutí bude alternovat jako předváděcí pilot i na něm. V Chrudimi zároveň Radim předvedl Pilatus P2.

V téže sestavě letadel, tedy Z-526 a P2-05, jsme vystoupili i ve Strakonicích. Letouny předvedl při akrobacii opět Radim, s přelety obou letadel mu pomáhali ferry piloti Janča a Bečvi. Tentýž víkend však přinesl i příležitost pro Stephena s Jakem, který vystoupil na CIAFu v Hradci a jako unikátní kuriozitu předvedl Jaka ve skupině s Me-262 Schwalbe.

Podzimní předváděcí sezóna však ještě není u konce, následující víkend by měl přinést předvedení Z-526 v Jihlavě a Jaku-3 na Příbrami na Cirrus Lifestyle Event. Jelikož se jedná o logisticky složitou akci (dva typy letadel na dvou letištích s pouze jedním předváděcím pilotem), neobejdeme se bez asistence ferry pilotů a ferry pilotek, kterých, narozdíl od display pilotů, máme naštěstí dostatek ":-)"

A tím by se měla letošní předváděcí sezóna skončit a dále bude letos letový provoz již jen pomalu ustávat. V září a říjnu ještě plánujeme výcvikové létání a od listopadu již jen občasné udržovací lety.

 

""

 

""

 

""