06.05.2019

Slavnosti svobody 2019

Letošní Slavnosti svobody pro nás byly významné v mnoha aspektech.

Poprvé jsme měli možnost se účastnit ve vzduchu i na zemi na tradiční přehlídce Convoy of Liberty v rámci oslav osvobození města Plzeň. Ve vzduchu nás zastupovala ve spolupráci s naším spřáteleným muzeem Točná, dvojice Harvardů. Na zemi nás poprvé reprezentoval náš nový Jeep ve zbarvení 134 Československého Wingu RAF. Další výjimečná událost byla spojená s otevřením nově rozšířené expozice muzea Hangár 3.

Ve výstavní místnosti jsme slavnostně odhalili výstavu věnovanou plzeňským rodákům - Sgt. Karlu Pavlíkovi příslušníku 313 čs. stíhací perutě RAF a Janu Romanu Irwingovi z 311 perutě RAF.

Odhalení 3D panelů proběhlo za účasti rodiny Karla Pavlíka, která věnovala našemu muzeu velice cenný artefakt, kterým je část sestřeleného Pavlíkova Spitfiru. Stalo se tak takřka na den přesně, kdy byl před 77 lety sgt. Pavlík sestřelen ve vzdušném souboji s obávaným německým stíhacím esem Josefem "Pips" Prillerem. Jako tradičně jsme byli poctěni návštěvou synovce slavného stíhacího pilota 312. perutě RAF Karla Pošty, panem Bohuslavem Kuralem. Dopoledne nás také navštívili naši přátelé z 16th Armored Division Club se svojí historickou vojenskou technikou. Závěrem návštěvního dne nás zcela neočekávaně navštívil v našem muzeu, díky našim kamarádům z vojenského historického klubu Dobřany, synovec radiooperátora Sgt. Waynewortha Evansona Nelsona který zahynul 22. února 1944 v B-24 J Liberator u obce Dubeč u Nepomuka, pan John Torrison s manželkou.

Jako velké překvapení jsme ve výstavní místnosti instalovali originální trup letounu Bohemia B 5, který byl zapůjčen díky naší spolupráci s VHÚ. Bohemia B 5 minulý víkend slavila své 100 výročí od svého prvního vzletu a náš spolek Classic Trainers tímto důstojně uctil tuto nezapomenutelnou stopu Plzeňské aviatiky.

V hangáru jsme poprvé instalovali velkoplošné informační rollupy k letounům a promítali jsme dobové filmy o činnosti RAF a USAF.

Velmi nás potěšila návštěvnost – za celý den jsme napočítali okolo 1400 návštěvníků, z nichž převažovali rodiny s dětmi a velmi nás potěšil jejich zájem o instalované expozice. Je vidět, že když je něco děláno s láskou, lidé to ocení.

Mimo muzejnictví jsme se věnovali i létání, což je naše hlavní činnost. Mimo slavnostního průletu s dvěma Harvardy nad konvojem svobody, létal Spitfire a Bucker 131.

Tento víkend se událo mnoho věcí, které nám zůstanou v paměti a budeme hrdi na to, co jsme dokázali a vykonali v malém kolektivu lidí z Classic Trainers, jímž patří velký dík za vše ........