09.05.2023

Slavnosti svobody 2023

Tento víkend začal již před koncem loňského roku na koordinační schůzce organizátorů Slavností svobody a historických spolků dotazem plzeňské radnice, zda a jakým způsobem budeme schopni zabezpečit leteckou část Slavností svobody 2023. Odpověď zněla “ano” a i s jedním velkým překvapením... Od té doby jsme vše směřovali k tomu, abychom se důstojným způsobem podíleli na oslavách vítězství. Příprava letecké části probíhala ve spolupráci s USAF a AČR, což byla zajímavá zkušenost a výsledek byl napr
6.5.2023 – Den otevřeného Hangáru 3
Classic Trainers je hlavně o lidech, létání, letadlech a také o pozemní technice. V tomto duchu jsme také koncipovali letošní první den otevřeného hangáru. Podařilo se nám zajistit statické ukázky výzbroje a techniky všech armád, které na našem území bojovaly. V hangáru se objevily tři cvičné stroje, které reprezentovaly základní výcvikové typy USAF (Boeing B75 Stearman), RAF (Tiger Moth) a Rudé armády (Polikarpov Po-2). Velmi také děkujeme armádě České republiky za průlety vrtulníku W-3A Sokol od 243. Letky z 24.zDl v Praze, která s námi sousedí na letišti v Líních. Letecká armádní záchranka v Líních je prostě nejlepší v České republice.

Všichni samozřejmě napjatě očekávali přílet legendárního stíhacího letounu P--51D Mustang s bojovým názvem „Little Rebel“, se kterým na konci druhé světové války létal Lt. Charles „Buck“ Pattillo z 486th FS/352nd FG, který na takto zbarveném Mustangu absolvoval 37 bojových misí a zničil 5 německých letadel. Pro všechny v klubu to bylo malé drama, protože čas do Slavností svobody se krátil a známé pravidlo Man – Machine – Meteo se v minulých týdnech ukázalo jako velmi trefné. Vždy chybělo jedno z “M” a Mustang ne a ne přiletět.

6.5.2023 byl stanoven jako den “D” a vše nasvědčovalo tomu že M – M – M je ve vzácné shodě. Steve volal, že je vše připraveno a přiletí “rather late than early”, což v angličtině mohlo znamenat cokoliv mezi dobou telefonátu plus dobu letu z Belgie do západu slunce. Steve to vyřešil bravurně a krátce po třinácté hodině odpolední po 1.43 minutách letu dosedl s Mustangem na beton letiště Plzeň Líně.
Byl to velmi emotivní okamžik a Steve udělal radost stovkám, spíše tisícům našich příznivců.

Návštěvnost byla tradičně vysoká, cestu si k nám našla více než tisícovka návštěvníků. Největší radost pro nás je rostoucí počet nejmladší generace, cca 90 dětí, pro kterou naše holky z letiště připravily tvořivou dílničku.

7.5.2023 – Convoy of Liberty.
Doslova celý hangár se ráno vrhnul na přípravu techniky. V 8.30 h vyrazil Jeep a Dodge, které doplnil další Jeep z Hangáru 3. Měli jsme velmi prestižní místo v koloně hned za vozidly “Šestnáctky” a dojeli jsme až na náměstí. Letecká část čítala P-51D Mustang, Stinson V 77 a Stearman s Tiger Mothem ve skupině. Mustang se objevil nad Plzní přesně v 11 hodin a 40 minut následován Stinsonem a formací cvičných dvoplošníků RAF.

Společenská část oslav v Hangáru 3 měla také velmi vysokou úroveň. Od pátku do neděle jsme měli možnost se setkat s mnoha kamarády, klábosit u ohně a užívat si slavnostní atmosféru. V sobotu 6.5 večer jsme Jeepem a Dodge zajeli do Plzně, abychom viděli dobové tábory a nasáli atmosféru města.

Opět se potvrdilo, že jsme skvělý tým lidí ve věku od 16 let do věku důchodového, různých profesí a zájmů, které spojuje láska k létání a historii.
Děkujeme všem příznivcům a fanouškům za návštěvu a podporu a těšíme se na setkání na Aviatické pouti 2023 a při dalším dni otevřeného Hangáru 3 v Plzni Líních
Na závěr bychom chtěli věnovat tichou vzpomínku statisícům vojákům všech armád, kteří padli při osvobozování vaší vlasti. Patří jim naše neskonalá úcta vděčnost!