17.07.2019

Vzpomínka na Michala Šebka

Když jsem se dozvěděl, že Michal odešel, dlouho jsem tupě zíral a nebyl jsem schopen slova. Znali jsme se dlouhých 33 let a stále jsme se potkávali při různých příležitostech po celou tu dobu.
Začínal jsem jako elév na Kladně a tehdy coby čerstvě 15- letý plachtař jsem poprvé poznal Michala, již tenkrát poměrně význačnou osobnost Kladenského aeroklubu i Svazarmu. Byl pilot AN 2, instruktor, inspektor a vyučoval s Kudýšem navigaci. Vždy dokázal zaujmout a měl celou věc „v malíku“. Postupem času jsem začal léta motorově a Michal byl můj instruktor společně s Jindrou Vackem. Většinou jsme létal s Michalem a musím říci, že mě to významně ovlivnilo v celém mém následujícím leteckém životě.
 
Michal měl neopakovatelný smysl pro humor a jeho některé poznámky si budu pamatovat celý život, jako například plachtař dožadující se spojení s Rakovníkem na předvolbě 4 v Orlíku se po desátém volání dočkal suché instrukce – Na trojce ty dube!
 
Léta ubíhala a oba jsme se stali piloty u ČSA. Pamatuji se na den, kdy jsem Michalovi dělal jako novopečený LFE Line Check na Boeingu 737. Letěli jsme do Athén a já jsem byl dost nervózní. Michal si to zjevně užil a bylo to moc fajn.
 
Michal byl vůbec hodně pyšný na svoje žáky, kteří to někam dotáhli a vždy to neopomenul s radostí připomenout. Můžu vzpomenout trio Hruška, Horák , Čihák, Standu Vojtíška, Radima Vojtu.....
 
Nikdy nezapomenu naše žertování, kdy jsem vždy viděl jeho oči v sloup za jeho brýlemi, když jsem pronesl něco co jsem neměl a vzápětí jsme se bavili tím, jak takové vemeno jako já může být instruktor .
 
Michal byl pilotem ze staré školy, dokázal odlišit podstatné od nedůležitostí a každé setkání s ním u kávy a koláče mé ženy v Panenském Týnci bylo hezké. Byl milý člověk a zbyde po něm prázdno. Patřil k nemnoha lidem, kteří zásadně ovlivnili naše letecké životy.....
 
Jirka Horák
 
..... jedno z vemen ze kterých Michal vychoval pilota